Translate

30. 3. 2016.

PIKANTNA SKUŠA




Sastojci


3 skuše 
3 kašike senfa sa krupno samlevenim biberom
2 glavice luka
veza peršuna
3 dcl belog suvog vina
1 kašika začina
malo soli
maslinovo ulje


Napomena

Broj komada ribe prilagoditi broju ljudi koji će je konzumirati, a naravno prilagoditi i odstale sastojke.


Priprema


Ribu očistiti, osušiti salvetama i začiniti začinom. Sitno iseckati luk i peršun pa pomešati sa senfom i time nafilovati ribu iznutra i spolja, prekriti providnom folijom i ostaviti da stoji u frižideru.

Ribu poređati na alu foliju, preliti maslinovim uljem, umotati i zapeći  u zagrejanoj rerni na  200 stepeni, zatim  preliti sa 1 dcl belog suvog vina i peci 15/20 minuta na nizoj temperaturi (tepsija treba da je pokrivena folijom) uz postepeno dolivanje preostalim vinom. Pred kraj zapeci otkrivene. Ko voli može se još od gore posuti sitno iseckanim lukom i peršunom. Kao prilog može biti pirinač, krompir sa blitvom ili krompir salata, razno povrće...

                                                                            << Vrati natrag

28. 3. 2016.

SKUŠA SPREMJENA U RERNI




Sastojci


skuše (količina po želji)
2 limuna
2 glavice belog luka
2,5 dl belog vina
pirinač, kukuruz, maslinke, 
biber
začin
bosiljak
list peršuna
origano
maslinovo ulje
so

Priprema


Skuše očistiti, odstraniti utrobu i škrge, ali da riba ostane ucelo. Zatim ribu natrljati morskom solju, začinom i biberom. Dodati i malo usitnjenog bosiljka i origana. Jednu glavicu belog luka očistiti, izgnječiti i njime premazati utrobu svake ribe. Iseći jedan limun i nakapljati po utrobi i celoj ribi. Složiti ribu na tanjir, pokriti folijom i staviti u frižider. Ribu sutradan izvaditi, prvo svaku kratko zapeći u teflonskom tiganju, na malo maslinovog ulja. Tako zapečenu ribu poređati u nauljen  pleh maslinovim uljem, pa postepeno dolivati pomalo belog vina, dok se ne utroše dva decilitra. Peči na 200 stepeni oko pola sata da se riba lepo zarumeni.

Ribu u toku pečenje prelivati sledećim prelivom: očistiti preostalu glavicu belog luka, izgnječiti i pomešati sa sokom od limuna, iseckanim listom peršuna, kašičicom začina, 0,5 dl belog vina. Kada su ribe pečene, izvadite ih iz tepsi, a preliv servirati u malim činijama.

Kao prilog može biti krompir salata, pirinač sa kukuruzom, maslinke. I naravno uz ovo jelo izvrsno ide belo vino.

                                                                          << Vrati natrag

.....................................................................................................................................

10. 3. 2016.

SKUŠA




Skuša živi u Atlantiku od Kanarskih ostrva do obala Norveške, a retko i u Baltičkom moru. Ima je i u Sredozemlju pa tako i u Jadranu. Takođe živi uz zapadnu obalu Severne Amerike, ali i u Tihom okeanu.

Skuša ima vretenasto telo, usko pri vrhu glave koje se širi prema sredini tela, pa se ponovno sužava prema repnoj peraji. Repno peraje je izbačeno pri vrhu i dnu, a po sredini peraja su duboko urezana. Male ljuske prema repu su sve sitnije. Leđa su joj zelenkasto-smeđe boje ispresecane tamnim crtama. Bočne strane tela su boje sedefa, a stomak je beo. Skuša u Jadranu raste najviše do 50 cm i skoro do 1 kg težine. Prosečna joj je dužina 15-20 cm, a težina oko 0,7 kg. Atlantske skuše narastu i do 3 kg, a procjenjuje se da žive do 15 godina.

Iako je 90-ih godina 20. veka gotovo skoro nestala iz Jadranskog mora, u poslednje vreme primećeni su su veći migracijski dolasci skuša u Jadran pa je opet postala važan deo ulova za ribolovce.

Skuša živi kao riba selica. Grabežljivac je koji se hrani raznim morskim životinjicama, sardinama, inćunima, račićima i ostalom sitnom ribom. Takođe se hrani i filtriranjem planktona.

U vreme mreštenja skuše se sele bliže obali. Širom Sredozemlja, pa i u Jadranu, skuše se mreste tokom marta i aprila, a u Atlantiku od juna do avgusta. Ženka nakon mreštenja izbacuje do 500 000 jajašaca. Već nakon nedelju dana iz jajašaca prelaze u male ribice koje rastu vrlo brzo. Skuše polnu zrelost dostižu tek u trećoj godini života.

Skuša se smatra najukusnijom plavom ribom Jadrana. Obiluje zdravim masnim kiselinama, mekanog je mesa i kostiju, pa je vrlo tražena. 
Izvor Wikipedia. Pročitati više >>



Skuša pripremljena u rerni

Pikantna skuša

Skuša sa povrćem u belom vinu

Skuša punjena nadevom

5. 3. 2016.

RAŽNJIĆI OD LOSOSA




Sastojci  (za 4 osobe)


600 gr lososa
2 dcl maslinovog ulja
2 duže tikvice
čeri paradajz
origano


Marinada


so, biber, ruzmarin, 
biljni začin
 maslinovo ulje


Priprema


Gotove filete ribe očistiti od kože i pincetom izvadite sve kosti. Kod velikog lososa(4kg) kosti se vrlo lako  pronađu i izvade, jer su velike.
Losos iseći na trake, zatim na komade 4x4cm, komadi mogu biti i tanji pa će se kraće peći. Losos marinirati samo sa malo soli, bibera, ruzmarina, biljnim začinom i maslinovim uljem. Marinirati 30 minuta prije toplotne obrade, jer inače ako so stoji duže od 20-30 min izvuče svu vlagu i svježinu ribe. Za mariniranje i gotova mešavina ribljih začina može isto poslužiti.
Izabrati što duže tikvice, dobro oprati i iseći tanke šnite, najbolje sa širokoim nožem za guljenje povrća. Po jedan komad lososa uviti (zarolati) u po jednu šnitu tikvice, ostavite da odstoji 30-tak minuta. Na drvca za ražnjiće nabadati naizmenično losos urolan u tikvicu i čeri paradajz. Posuti origanom po ukusu.
Na dobro zagrejanom roštilju ili ploči peći oko 3 minute sa svake strane. Ovako pripremljeni losos bit će veoma mekan i fin. Uživajte u ovom preukusno pripremljenom lososu !

Posluživanje

Poslužuje se toplo uz neki prilog, kao npr. kremast pirinač sa povrćem, a može se napraviti i neki sos ili preliti malo sa maslinovim uljem.
Najbolja vina koja odgovaraju uz lososa su redom: Pinot noir, Traminac, Frankovka, Chardonnay itd.

                                                                           << vrati natrag