Translate

10. 3. 2016.

SKUŠA




Skuša živi u Atlantiku od Kanarskih ostrva do obala Norveške, a retko i u Baltičkom moru. Ima je i u Sredozemlju pa tako i u Jadranu. Takođe živi uz zapadnu obalu Severne Amerike, ali i u Tihom okeanu.

Skuša ima vretenasto telo, usko pri vrhu glave koje se širi prema sredini tela, pa se ponovno sužava prema repnoj peraji. Repno peraje je izbačeno pri vrhu i dnu, a po sredini peraja su duboko urezana. Male ljuske prema repu su sve sitnije. Leđa su joj zelenkasto-smeđe boje ispresecane tamnim crtama. Bočne strane tela su boje sedefa, a stomak je beo. Skuša u Jadranu raste najviše do 50 cm i skoro do 1 kg težine. Prosečna joj je dužina 15-20 cm, a težina oko 0,7 kg. Atlantske skuše narastu i do 3 kg, a procjenjuje se da žive do 15 godina.

Iako je 90-ih godina 20. veka gotovo skoro nestala iz Jadranskog mora, u poslednje vreme primećeni su su veći migracijski dolasci skuša u Jadran pa je opet postala važan deo ulova za ribolovce.

Skuša živi kao riba selica. Grabežljivac je koji se hrani raznim morskim životinjicama, sardinama, inćunima, račićima i ostalom sitnom ribom. Takođe se hrani i filtriranjem planktona.

U vreme mreštenja skuše se sele bliže obali. Širom Sredozemlja, pa i u Jadranu, skuše se mreste tokom marta i aprila, a u Atlantiku od juna do avgusta. Ženka nakon mreštenja izbacuje do 500 000 jajašaca. Već nakon nedelju dana iz jajašaca prelaze u male ribice koje rastu vrlo brzo. Skuše polnu zrelost dostižu tek u trećoj godini života.

Skuša se smatra najukusnijom plavom ribom Jadrana. Obiluje zdravim masnim kiselinama, mekanog je mesa i kostiju, pa je vrlo tražena. 
Izvor Wikipedia. Pročitati više >>



Skuša pripremljena u rerni

Pikantna skuša

Skuša sa povrćem u belom vinu

Skuša punjena nadevom

Нема коментара:

Постави коментар